Domowe MAŁOSOLNE

Wiosna i lato to moje ulubione pory roku w kuchni. Dobrodziejstwa matki natury nie mają końca. Dzielę je na dwie grupy. Pierwsza – na raz. Druga – na zapas.
Niemalże do samego końca lata robię solankowe słoje. Ogórki, rzodkiewkę, kalarepę.. Idealne dodatki do codziennych posiłków, jak i pojedyncze przysmaki. Smaczne, świeże i bez konserwantów. Czyli, wiem co jem! Te na zapas zaczynam robić na przełomie sierpnia/września.

Wtedy nie ma żartów, rozpoczynam okres KISZENIA i pasteryzacji 🙂
Póki co, mam jeszcze czas. Co drugi, trzeci dzień wstawiam kolejny słój z małosolnymi. Zjadamy je niemalże od ręki. A jak je robię?
Internet serwuje ogrom przepisów. Opracowałam swój. Klasycznie, metodą prób i błędów. Doszłam jednak do takich proporcji i składników, które czynią z ogórków chrupki jasnozielony przysmak, a zalewę mogę wykorzystać do innych produkcji.

PS
mieszkam w mieście, nie mam czasu, liścia dębu, glinianej beczułki i tego typu dodatków tu nie znajdziecie…

SKŁADNIKIna słój 1,8 l

750 g krótkich ogórków gruntowych
1,2 l wody
2,5 łyżki drobnej soli himalajskiej
1 łyżeczka cukru trzcinowego
5 obranych ząbków czosnku
2 słupki obranego korzenia chrzanu (5-8 cm)
1 liść chrzanu
2 kiście/korony kopru z nasionami

DO DZIEŁA:

Zagotować wodę, przelać do naczynia i ostudzić. Ogórki moczyć ok. 15 min w bardzo zimnej wodzie. W słoju ułożyć koper, liść i czosnek. Umyte i zahartowane ogórki obrać – odciąć końcówki z obydwu stron. Tak gotowe układać w słoiku. Pomiędzy włożyć chrzan. W ostudzonej wodzie rozpuścić sól i cukier energicznie mieszając. Gotowym roztworem zalać słój, pozostawiając 1-1,5 cm przerwy od wierzchu, ale tak by ogórki nie wystawały. Zamknąć i odstawić na co najmniej 24 h.

PORADNIK

Najważniejsze są ogórki i woda. Te pierwsze muszą być krótkie i twarde. Próbujcie przed zakupem, lepiej rozczarować się smakiem przed niż po. Woda jeśli jest bogata w kamień warto wtedy użyć źródlanej lub klasycznej mineralnej niegazowanej. Ogórki podczas hartowania powinny być moczone w niemalże lodowatej wodzie. Dlatego śmiało, możecie dodać kilka kostek lodu 🙂

Pamiętajcie, że ilość wody i ogórków jaką pomieści nasz słój jest zależna od wielkości ogórków. Jeśli zostaną Wam ogórki to po prostu wykorzystajcie mniejszy słoik. Dlatego kupując gotowy zestaw do kiszenia, bądź każdy składnik oddzielnie warto zostawić każdego po trochu. Gdy przyprawy zostaną, można je zamrozić i cieszyć się małosolnymi np: zimą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *