Ostatni weekend wakacji? Mazury!

Już za kilka dni, za chwil parę.. Macie plany na ostatni weekend wakacji? Zapraszam na Mazury!

Jak Polska długa i szeroka to chyba piękniejszego regionu od Warmii i Mazur w swej ofercie nie ma. Letnia kraina? Od kilku lat – TAK! Dla zakochanych, rodzin z dziećmi, fanów wodnych sportów czy klasycznych plażowiczów. Dla każdego. I młodych i starszych. Miejsce dla wszystkich pokoleń. Dla wybrednych i dla tych mniej wymagających.

Jako dziecko jak i dorastająca nastolatka jeździłam na Mazury z Tatą. Ruciane Nida, to było nasze miejsce. Biwakowe życie – to było coś! Spanie w namiocie, codzienne ogniska, poranne kąpiele w jeziorze. Całe dnie spędzane na łódce, nocne łowienie ryb z pomostu. Przemaszerowane kilometry, ale i wiele rowerowych wycieczek. Mogłabym wyliczać te wszystkie atrakcje bez końca. Takie mam stamtąd wspomnienia, nie kończące się, wieczne i najpiękniejsze.

Po kilku latach przerwy zaczęłam tam ponownie wracać, już jako dorosła kobieta. Giżycko, obóz żeglarski, szanty przy ognisku i wodne podróże po Jeziorze Niegocin. Pierwszy wiatr w żaglach, nocleg w kei i spinning. W kolejnych latach poszło z górki. Ostróda, Mikołajki, Węgorzewo i obowiązkowo festiwal country w Mrągowie! Mazury uzależniają! A mają czym..

W miniony długi weekend mój ukochany Stary zabrał mnie (i to całkiem spontanicznie) nad Jezioro Ryńskie. Niby nic, a jednak tak wiele. Jedyne miasto w okolicy – Ryn. Dookoła wsie, małe osady. Lasy, łąki i woda. Krowy, konie, kocięta i ptaki. W powietrzu zapach naturalnych nawozów. Życzliwość i uprzejmość okolicznych gospodarzy nie znająca granic. Jezioro Ryńskie przepiękne! Obszar, który zachwyca fauną i florą. Woda przejrzysta, ciepła, spokojna. Bez tłoku, bez ścisku na wodnej tafli. Osamotnione keje, agroturystyka w pełni rozwinięta a przede wszystkim rodzinna i przyjazna atmosfera, która panuje na campingach jak i w samym mieście. Moich zachwytów nie było końca. Nie ma po dziś dzień. Wrócimy tam..

A teraz do brzegu 🙂 Dlaczego tam? A może morze? Nie! Po pierwsze bardzo blisko, szczególnie dla tych z centralnej Polski. I już Wam mówię dlaczego jeszcze i skąd to moje mazurskie natchnienie.. Przede wszystkim zachwycający krajobraz. Bezpośrednie obcowanie z naturą podczas urlopu to dla mnie najważniejsze. Aktywny czy bierny wypoczynek w takiej scenerii jest o wiele bardziej przyjemny. Poranna rosa, kąpiące się w wodzie promienie słońca. Widoki. Tam, na Mazurach, one na prawdę zachwycają. Co więcej? Szereg możliwości noclegu i każdy w cenie przystępnej. Powiedziałabym nawet, że na każdą kieszeń. Nie uwierzę, że matki, młode damy czy skrupulatne panie domu nie patrzą na finanse. Na pewno robicie kalkulacje, gromadzicie środki. Kraina Jezior ma ofertę dla każdego z nas. Tam ceny nie powalają na kolana, tylko bajkowa sceneria. Możecie skusić się na camping czy pole namiotowe przy samym jeziorze. Dla tych mniej surwiwalowych otworem stoją gospody, pensjonaciki, pokoje w agroturystycznych zagrodach. Każda z tych opcji zaskakuje niską i przystępną ceną. A to już wielu powinno przekonać! Mamy krajobraz, mamy nocleg ale co tam robić? WYPOCZYWAĆ! Dla aktywnych, dzieci, młodzieży i dorosłych szereg wodnych gier i zabaw. Rejsy łódkami, jachtami. Wędkarstwo na kilka sposobów. Leśne spacery, harcerskie wyzwania. Otworem także stoją zabytki i powojenne szlaki. Moc wrażeń i nowych wyzwań na 100% gwarantowana. Ci, którzy są mniej aktywni zwyczajnie mogą oddać się wodnym kąpielom, opalaniem na plaży czy leżakowaniem na pomoście. A tych, jest bardzo dużo, przy każdym zejściu do jeziora po 2, 3 a nawet 5. Idealne miejsce by nadrobić zaległości w lekturze, odespać trud pracy i codzienności. Złapać oddech i „odciąć się” od świata. Co prawda to już nie te czasy, że zasięg w telefonie szwankuje, ale można jeszcze gdzieś się zatracić, wyłączyć i wyciszyć.

Patrząc na ten region pod kątem rodzin z dziećmi myślę, że to trafniejszy wybór od polskich plaż. Przede wszystkim mniejszy tłok, o ile tłok może być mniejszy 🙂 Więcej atrakcji w bezpośrednim kontakcie z naturą. Niższe ceny, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na więcej szaleństw, pamiątek i zachcianek naszych pociech. Bardzo dużo gospodarstw i zwierząt. Każde dziecko na widok konika czy krowy otwiera szerzej oczy! Można zajść do gospodarzy i wziąć udział w dojeniu czy karmieniu. A poza tym wszystkim to mazurskie plaże czy pensjonaty gwarantują więcej intymności. Tam na prawdę można być naturalnym, czuć się swobodnie. Niejedna karmiąca matka doceni bujaną huśtawkę przy jeziorze, na której ukołysze i nakarmi swoje dziecko. I nie trzeba iść przez miasto, nie trzeba wspinać się po górach, nie trzeba przepychać się na plaży i krążyć w parawanowym labiryncie. Mazury mają to do siebie, że mieszka się przy bezpośrednim zejściu do jeziora. Uwierzcie to ułatwia wypoczynek, podnosi atrakcyjność. Wszystko na miejscu, pod ręką. I te wspaniałe ryby! Nic smaczniejszego nie ma! Wędzone, duszone i smażone – prosto z jeziora. Każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Podobnie jak niejeden niejadek nabierze ochoty na więcej i więcej 🙂

W punkt, ktoś kiedyś powiedział i tak wieść poszła w eter.

Mazury, cud natury… 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *